Гигантът за строително и минно оборудване Liebherr нарича своето задвижвано с водород колело товарач, първият по рода си в света. Сега компанията казва, че нейният товарач ще бъде част от пилотен проект в кариерата Kanzelstein в Gratkorn, Австрия.
Първо показан по-рано тази година в частното тестово съоръжение на Liebherr, новият проект е предназначен да служи като доказателство за концептуален пилот между Liebherr и STRABAG, най-голямата строителна компания в Австрия. STRABAG ще използва прототипа на колесния товарач L 566 H в двугодишен тестов проект.
За да опресним паметта ви, новият челен товарач на Liebherr не се захранва от горивна клетка. Вместо това, той се задвижва от специално модифициран двигател с вътрешно горене, който изгаря водород вместо дизел. Компаниите изчисляват, че двигателят ще предотврати отделянето на до 100 метрични тона емисии на въглероден диоксид всяка година, което съответства на около 37 500 литра дизел.
„Технологията … позволява на големи превозни средства, които е трудно да се електрифицират поради голямото им потребление на енергия, да работят без емисии на въглероден диоксид“, обяснява д-р инж. Херберт Пфаб, технически директор на Liebherr.
Станция за зареждане с водород, доставена от Energie Steiermark, ще осигури зеления водород, необходим за зареждане на колесния товарач директно в кариерата.
Electrek’s Take
челен товарач Liebherr L 566 H; чрез Liebherr.
По-рано тази година главният изпълнителен директор на MAN Trucks Александър Власкамп каза пред испаноезичното списание Expansión (преведено от испански), „Едно е да имаш технологията, а друго е технологията да е жизнеспособна. Зеленият водород не е достъпен за транспортиране и няма смисъл да се преминава от дизел към водород, ако източникът на енергия не е устойчив.“
И това е проблем, тъй като в момента няма ползи за намаляване на въглеродните емисии от използването на водород като гориво. Това е така, защото по-голямата част от тези 90 милиона тона се произвеждат от природен газ и изкопаеми горива.
Това също не е само моето мнение. Това казва на хората изпълнителният директор на Mahle Арнд Франц.
„Не можем да постигнем никакви намаления на емисиите на CO2, ако използвате природен газ или други изкопаеми източници за производство на водород“, цитиран е да казва Франц. „Днес по-голямата част от производството на водород в световен мащаб е около 90 милиона тона. Този брой ще нарасне до 130 милиона тона до 2030 г. В момента имаме процъфтяваща и нарастваща част от това, което е по-устойчиво. Под по-устойчив имам предвид син и евентуално зелен водород. Според нас [производството на син водород е необходимо], за да заработи инфраструктурата, за да се получи екосистемата.”
И така, къде остава Liebherr и неговия проект STRABAG? Дали гледаме на това като на истинско усилие за напредък (това, което според тях е) обещаваща технология, или смятаме, че това е цинично грабване на пари за правителствени субсидии за водород?
Като че ли да отговори на този въпрос, главният изпълнителен директор на STRABAG Клеменс Хаселщайнер каза: „Искаме да бъдем климатично неутрални до 2040 г. … единственият начин да постигнем това е чрез постоянно и всеобхватно спестяване на въглероден диоксид, например при работата на строителни машини .”
Превъртете надолу до коментарите и ни кажете на кого вярвате.
ИЗТОЧНИК | ИЗОБРАЖЕНИЯ: Liebherr, чрез Ръководство за тежко оборудване.

